Uluslararası Türk Dünyası Genç Akademisyenler Kongresi Tamamlandı

22-26 Aralık 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen  “Uluslararası Türk Dünyası Genç Akademisyenler Kongresi” başarılı bir şekilde tamamlandı. 

Kongremiz Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nin

katkılarıyla ve Ankara Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin paydaşlığında düzenlendi. 

“Türk Dünyasında Yükseköğretimin Geleceği” konusunun ana tema olarak ele alındığı kongreye; Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, TCCB Politika Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, KKTC Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal,  Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı,  AHVÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin,  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Van Yüzüncü Yıl Ünversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, YÖKAK Genel Sekreteri Mehmet Yılmaz, KTB Kütüphaneler Genel Müdürü Ali Odabaşı, TCCB Kütüphane Daire Başkanı Ayhan Tuğlu  ile akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

Kongrenin açılış konuşmalarında Genç Akademisyenler Birliği Genel Başkanımız Yunus Kocabıyık, kongrenin, Türkiye ve Türk dünyasında eğitim faaliyetlerine devam eden üniversiteleri ve genç akademisyenleri ortak bir entelektüel ideal etrafında buluşturarak, etkileşimi ve iş birliğini artırmak amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

YTB Başkan Yardımcısı Yusuf ise Türki Cumhuriyetler arasında öğrenci değişimi konusunda geçmişte büyük sıkıntılar yaşandığını anlatarak, “1992’den bugüne gelindiğinde hakikaten devasa bir değişim oldu. Türk Cumhuriyetleriyle kurduğumuz ilişkiler dün romantikti, bugün artık devletimizin çok üst düzeyinde siyaseti haline geldi” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun da, Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarına tekrar kavuşmasının ardından siyasi, iktisadi ve bölgesel birçok konuda iş birliğinin arttığını dile getirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Türki Cumhuriyetlerin 30 yıl önce bağımsızlıklarına kavuşmasının ardından bu coğrafyadaki insanların refahı, istikrarı ve esenliği için çalıştıklarını belirtti.

Bakan Yardımcısı Kıran, “Bilimsel kalkınma olmadan elbette iktisadi kalkınmanın zayıf kalacağını düşünüyoruz. Siyasi güçlenmenin, zayıf kalacağını düşünüyoruz. O yüzden bize yakışan, bilimin ışığında, Türk Cumhuriyetleri olarak bugün sergilediğimiz bu birlikteliğin gelecek nesillere aynı şekilde, güçlü şekilde aktarılması ve Türk Cumhuriyetleri olarak dünya sahnesindeki yerimizin her geçen gün daha da sağlamlaştırılmasıdır” diye konuştu.

Kongrenin açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panel niteliğindeki iki özel oturumdan birine Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin başkanlık yaptı; bu oturumda  Önceki Dönem TÜBA Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü İbrahim Aydınlı sunum yaptı. 

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın başkanlık yaptığı diğer özel oturumda ise Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ve KKTC Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal sunum yaptı.

İki gün süren kongreye 15 farklı ülkeden 80 akademisyen katıldı; kongrede yükseköğretimin mevcut durumu ve vizyonları gibi ülkelerin yükseköğretimde geleceğine ışık tutacak çok sayıda bildiri sunuldu.

Uluslararası Türk Dünyası Genç Akademisyenler Kongresi Basında!  Daha fazla bilgi için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Kongremizden Resimler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir